تخریب یک ساختمان

معمولا زمانی نیاز به تخریب ساختمان ها است که از طول عمر مفید آن گذشته باشد و بنا فرسوده باشد هدف از تخریب، تخریب کلی و احداث سازه ای جدید است و یا هدف از تخریب بنا مقاوم سازی ساختمان در کرج باشد و تنها نیاز به تخریب بخشی از سازه باشد.

در هنگام تخریب نیز نتیجه ی نهایی می تواند متفاوت باشد در بسیاری از مواقع می توان از مصالح بکار رفته در ساختمان استفاده ی اقتصادی کرد و با حفظ سلامت فیزیکی آنها و تخریب برطبق اصول عملیات تخریب را انجام نمود.برای ساختمان هایی که در اطراف خود ساختمانی نباشد و مصالح آن نیاز نباشد برای تخریب ساختمان در کرج از لودرها استفاده می کنیم در این صورت ساختمان نیازی به سبک سازی ندارد. نخاله ی بدست آمده توسط کامیون ها بار زده و منتقل می شوند.

 

اما مراحلی که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم در رابطه با تخریب ساختمان در تهران است که  ساختمان های زیادی در مجاورت ساختمان مدنظر قرار دارد و امکان تخریب به وسیله ی لودر وجود نخواهد داشت.

 

مجموعه ی آرشام ابنیه متخصص در تخریب بنا

 

  1. پیش از شروع به تخریب ساختمان ابتدا باید به سازمان های مرتبط و ذی ربط که خدماتی را به ساختمان ارائه می کنند اطلاع داد. این سازمان ها شامل: آب، گاز، برق می باشد. این کار به این علت صورت می پذیرد تا این خدمات تا اطلاع ثانویه قطع و مسدود شوند. این مسئله برای ایمنی کار ضروری است.
  2. برای وصل مجدد این خدمات پس از تکمیل بازسازی و احداث سازه ای نو و اسکان یافتن خانوار در ساختمان می توان به سازمان های مرتبط مراجعه کرد تا خدمات از سر گرفته شوند.

برای تامین آب مورد نیاز در هنگام تخریب می بایست درخواست جداگانه ای ارائه شود و برای رفع مشکل برق به دلیل اینکه ماشین آلات و  دستگاه ها با برق معمولی کار نمی کنند از می بایست از دستگاه های دیزلی استفاده کنیم که ژنراتور تولید کننده برق دارد.

خطوط تلفن نیازی به قطع شدن ندارند.

 

  1. در این مرحله تمامی دستگاه ها و الحاقات کابل برق، کولر، گاز و … جمع آوری می شوند.

 

  1. سبک سازی:

سبک سازی ساختمان در این مرحله انجام می شود و به این معنا است که در پشت بام با برداشتن لایه ها حدود 10 تا 20 تن از وزن سازه کم می شود.

 

  1. خارج کردن مصالح سالم

به دلیل اینکه برخی از وسایل در سازه سالم هستند و می توان آنها را به فروش رساند لازم است تا در این مرحله به درستی و اصولی از سازه خارج گردند. از قبیل درها و پنجره ها و شیشه ها و …

 

  1. شروع تخریب

بعد از طی کردن مراحل فوق ساختمان میزان قابل توجهی سبک شده و تنها اسکلت و سقف خانه باقی مانده است. برای شروع تخریب کاملا عکس مراحل ساخت عمل می کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *